Tapety do pokoju dziecięcego względem wieku

Zdjęcie bloga

Wybór odpowiedniej tapety dla dzieci wymaga od rodziców nie lada wysiłku. Świat tapet jest bardzo bogaty i urozmaicony, jednak kryterium dokonanego wyboru nie może być jedynie wesoły kolor oraz bajkowy wzór. Innymi słowy, rodzic musi pamiętać, że nie urządza pokoju dla samego siebie, ale dla swojego dziecka. Priorytetem jest to, aby wzór tapety do pokoju dziecięcego został prawidłowo dostosowany do wieku naszej pociechy i wspomagał jej prawidłowy rozwój. Inne tapety powinny zdobić ścianę ucznia, inne przedszkolaka a jeszcze inne niemowlaka.

Najważniejsza zasada wyboru tapety do pokoju dziecka

Pomieszczenia w naszych mieszkaniach są podzielone ze względu na funkcję: mamy więc pokój do pracy (gabinet), do odpoczynku (salon), do przyrządzania posiłków (kuchnia) itd. O wiele ciężej jest zdefiniować pokój dziecięcy, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z przestrzenią wielofunkcyjną. Pokój służy do zabawy, spania, nauki czy spotkań z rówieśnikami. Z tej racji, ozdobienie ścian i umeblowanie nie powinno przypisywać pokojowi tylko jednego przeznaczenia.

W jaki sposób dopasować tapety do etapów rozwoju dziecka?

1. Tapety do pokoju niemowlaka.

Często dochodzi do sytuacji, w której przyszli rodzice przygotowują pokój pociechy jeszcze zanim pojawi się ona na świecie. W takim przypadku należy pamiętać, że niemowlę w początkowych miesiącach swojego życia nie widzi w taki sam sposób jak dorosły. W pierwszej kolejności uczy się rozpoznawać twarze rodziców a po kilku miesiącach dostrzega kształty otoczenia. Proste kolory takie jak żółty, niebieski czy czerwony są pierwszymi bodźcami na których pociechy zawieszają swój wzrok. Odpowiednio dobrana tapeta dziecięca wspomoże rozwój niemowlaka: ściana na której widnieje wzór np. zwierząt w przyjaznych kolorach z całą pewnością przyciągnie uwagę niemowlęcia i wspomoże jego zdrowy rozwój, stopniowo zachęcając do odkrywania kolejnych elementów dekoracji.

2. Tapety dla dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola.

Gdy minie pierwszy rok życia naszej pociechy, w znaczny sposób przyspiesza jej rozwój. Maluchy zaczynają rozmawiać, samodzielnie chodzić i chłoną cały świat dookoła wszystkimi możliwymi zmysłami. Pojawia się zabawa w odgrywanie ról, układanie przedmiotów z klocków, dochodzi do komunikacji między dziećmi a nami co w konsekwencji wytwarza ich pierwsze przekonania do własnego zdania. Świetnym wzorem tapety, która może pełnić rolę tła podczas zabaw tematycznych, będzie wzór z ulubionym ,,światem” dziecka np. zaczarowany las lub kosmos. Ulubione postacie na tapecie staną się idealnymi towarzyszami do zabawy.

3. Pokoik przedszkolaka.

Dzieci poprzez uczęszczanie do przedszkola stale podnoszą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę. Kontakt z równymi sobie uczy zachowań społecznych, dzieci zaczynają mieć swoje zdanie na wiele tematów, w tym na kolor i wzór tapety swojego pokoju. Zauważalny jest też wyraźny podział na to co dziewczęce a chłopięce. Chłopaki nie pozwolą na to, aby ściany pokoju były różowe i wypełniały je jednorożce, z kolei dziewczynki nie wyrażą zgody na motory lub samochody. Urządzając pokój dziecka w wieku przedszkolnym, rodzice powinni liczyć się ze zdaniem swojej pociechy. Pokój powinien być miejscem wyjątkowym, które dziecko będzie traktowało jako swój własny, mały azyl.

4. Tapeta do pokoju ucznia.

W końcu przychodzi ten moment, w którym nauka oraz praca zaczynają stopniowo dominować nad leniuchowaniem i zabawą. Jak urządzić pokój ucznia? W tej sytuacji należy dążyć do kompromisu - zdrowy rozsądek rodzica i pomysły dziecka mogą się od siebie znacznie różnić. Jest to świetna okazja do nauki dziecka brania odpowiedzialności za swoje decyzje. W okresie dorastania, dziecko może zechcieć udekorować swoje ściany np. deskorolkami lub agresywnym graffiti. Taki wzór na pewno zostanie doceniony przez kolegów z ławki, lecz nie będzie służył w skupieniu się na nauce. Rozsądnym kompromisem w takiej sytuacji wydaje się być pozwolenie na wyklejenie taką tapetą tylko fragmentu ściany, natomiast reszta niech zostanie naturalna zarówno wzorniczo jak i kolorystycznie.

Jeżeli przeczytanie tego artykułu, pomogło Ci w dokonaniu wyboru - jest nam niezmiernie miło. Gorąco zachęcamy do przejrzenia oferty Malumi dostępnej od ręki. Poniżej prezentujemy niektóre z naszych aranżacji wnętrz pokojów dziecięcych.

Unicorns Ivory

Spójrz, jakie radosna tapeta w jednorożce! Skaczą i biegają wśród kwiatów. dziewczęcy wzór, który może towarzyszyć nowoczesnej stylistyce dziecięcych wnętrz. Jest lekko, harmonijnie, ale pogodnie.

Mints Maps

Niepowtarzalna tapeta mapa oparta o dziecięcą fantazję, ale jednocześnie odwzorowujący rzeczywistość, tak by pociechy poznawały świat przez zabawę. Wspaniałym walorem edukacyjnym jest fakt, że na ilustracji znajdują się oznaczenia oceanów, kontynentów oraz zwierząt żyjących w danym regionie.

Forest Mural Green

Tapeta las dla dzieci, czyli naturalne kolory i propozycje postaci zachwycających i oswajających z przyrodą. Cała gama zwierzątek leśnych, pobudza wyobraźnię dzieci, tworząc pomieszczenie przystosowane zarówno do zabawy jak i nauki.

Leave a Comment